Biblioteka

- KONKURS PLASTYCZNY „PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ”
Na przełomie września i października w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Plakat promujący bibliotekę”. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości estetycznej i czytelniczej uczniów, rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów, rozwijanie zdolności plastycznych oraz zainteresowań różnymi technikami plastycznymi. Na konkurs wpłynęło wiele prac, z których najładniejsze zdobyły wyróżnienia przyznane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Wyróżnienia zdobyły trzy uczennice naszej szkoły z klasy 5a: Blanka Grzymała, Maja Sikorska i Oliwia Szczekutek. Wyróżnione uczennice odebrały swoje dyplomy podczas uroczystości Jubileuszu 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filii w Sokołowie Podlaskim.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! - ZERÓWECZKA W BIBLIOTECE
W środę 11.05.2022 r. bibliotekę szkolną odwiedziła „Zeróweczka”, która uczestniczyła w lekcji bibliotecznej. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki i dowiedziały się jak z niego korzystać oraz jak należy zachowywać się w tym szczególnym miejscu w szkole. Zostały zachęcane do czytania i w przyszłości do odwiedzania biblioteki szkolnej. Wysłuchały czytanej przez nauczyciela biblioteki książki pt. ”Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci z nowo zdobytą wiedzą, pełne zadowolenia obiecały często odwiedzać szkolną bibliotekę.
- Konkurs biblioteczny „Mój ulubiony bohater bajkowy”
W dniach 28.10.2021r. – 22.12.2021r. w bibliotece szkolnej został zorganizowany konkurs: „Mój ulubiony bohater bajkowy” dla uczniów klas 1- 4. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Najlepsze prace zostały nagrodzone:
I miejsce – Mikołaj Filipczak kl. 2b
Anna Murawska kl. 3a
II miejsce – Kamil Zaliwski kl. 3b
Julia Świnarska kl. 3b
III miejsce – Julia Mikołajczyk kl. 2a
Zuzanna Sielczak kl. 3b
Wyróżnienia – Wiktoria Cieciera kl. 2b
Julia Rydzewska kl. 3a
Wojciech Kamiński kl. 3b
Sebastian Przewoźnik kl. 3b
Wszystkim uczestnikom konkursu serdeczne dziękujemy, gratulujemy zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
- Konkurs biblioteczny „Mój ulubiony bohater bajkowy”
- IV Konkurs Recytatorski im. Franciszka Kobryńczuka
W bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje IV Konkursu Recytatorskiego im. Franciszka Kobryńczuka”. W eliminacjach wzięło udział ośmioro uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.
W pierwszej kategorii wzięli udział następujący uczniowie z klas I – IV:
Klasa 2b: Mikołaj Filipczak, Gabriela Żmudzin
Klasa 4a: Ewelina Skóra, Wiktoria Skóra
W drugiej kategorii wzięli udział następujący uczniowie z klas V – VIII:
Klasa 5a: Karolina Mróz, Michalina Piećko
Klasa 8a: Piotr Sikorski
Klasa 8c: Zofia Bierdzińska
Do drugiego etapu zakwalifikowały się następujące osoby:
w kategorii klas I – IV:
Mikołaj Filipczak kl. 2b
Ewelina Skóra kl. 4a
w kategorii klas V – VIII:
Karolina Mróz kl. 5a
Zofia Bierdzińska kl. 8c
Życzymy powodzenia!
- Konkurs biblioteczny „Moja własna książka”
W miesiącu maju biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pt. „Moja własna książka” dla uczniów klas I – III. Książeczkę można było wykonać techniką dowolną według własnego pomysłu. Wpłynęło wiele ciekawych prac, z których komisja wyłoniła następujące miejsca:
Miejsce I: Oliwia Szczekutek kl. III a
Mikołaj Filipczak kl. I b
Miejsce II: Weronika Celińska kl. I b
Zuzanna Grochowiec kl. I b
Miejsce III: Wiktoria Cieciera kl. I b
Julia Michałowska kl. I b
Wyróżnienia: Bartosz Dyoniziak kl. I b
Jakub Goleniak kl. I b
Marcel Kosieradzki kl. I b
Klaudia Sobolewska kl. I b
Pola Żeruń kl. I b
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
- Dzień bibliotekarza
Z okazji Dnia Bibliotekarza w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z kl. 1a i 1b na temat etapów powstawania książki. Panie bibliotekarki przybliżyły dzieciom wiedzę na temat książki oraz wyjaśniły czynności, jakie wykonuje się na każdym etapie powstawania książki od rękopisu do wydania skończonej książki. Zajęcia urozmaicone były rozsypanką wyrazową oraz zagadkami. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w rozmowach na temat czytania i uzyskanej wiedzy o książkach. To były lekcje edukacyjne, a zarazem zachęcające do korzystania z bibliotecznych zbiorów książkowych.
W tym dniu również uczniowie klasy 2a wykonali piękne prace plastyczne pt.” Postacie z lektur”. Uczniowie klasy 2b wspólnie przeczytali omawianą lekturę „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego. Przygody małej owieczki nauczyły ich, że każdego należy kochać i szanować, jakim jest.
Uczniowie klas 3 wykonali zakładki do książek. Uczennice zawitały do zerówki i przeczytały dzieciom ulubioną baśń. Zaprezentowały fascynującą Książkę z Dziurą. Miłą niespodzianką była wielka laurka z życzeniami od uczniów klas trzecich.
Dziękujemy za wspaniale przeżyty dzień z Wami drogie dzieci!
- Magiczna podróż po literaturze
W dniach 10 – 11. 03. 2020 r. w bibliotece szkolnej odbywały się zajęcia z udziałem pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim p. Renaty Jaroszewskiej. W zajęciach brały udział klasy: 1A, 2A, 3A, 3B, 4B, 4C. Wykorzystując Teatr Ilustracji Kamishibai p. Renata przedstawiła różne oblicza bajki „Czerwony Kapturek”. Opowiedziała historię jej powstania oraz różne zakończenia tej bajki według różnych autorów. Duże znaczenie przywiązywała do wychowawczej roli utworu. Pani Renata przedstawiła także różne wydania książkowe tej bajki z wielu krajów świata: Rondo book, Pop – up, Quiet book, harmonijka ażurowa, piktogramami, zwój, Teatrzyk Kamishibai.
Lekcje te były bardzo ciekawe i zachęcające dzieci do czytania.
Nauczyciele biblioteki
- Konkurs biblioteczny Komiks – „Moja własna książka”
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla uczniów klas 4 – 8 na komiks wykonany techniką grafiki komputerowej o dowolnej tematyce.
Uczestnik konkursu może przysłać jedną pracę komiksową stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości pięciu plansz w formacie pionowym lub poziomym. Każda praca powinna posiadać tytuł, numery stron oraz autora.
Prace w wersji elektronicznej należy przesłać na adres e-mail: biblioteka@sp4.edu.pl do 29 maja 2020r.
Nauczyciele biblioteki
- WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE
Na czas zamknięcia szkół biblioteka szkolna wskazuje uczniom gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
OFERTY FIRM
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi
kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce.
Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.