Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opublikowano: czwartek, 25 maj 2017 10:24
Jacek Maliszewski

podsumowanie konkursu losy onierza i dzieje ora polskiego 4 20170525 149821155224 maja 2017 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowania etapu wojewódzkiego konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą".

Ogólnopolski Konkurs Historyczny i Olimpiada Tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” jest przedsięwzięciem o wieloletniej tradycji, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z klas IV–VI, uczniów gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych, szczególnie zainteresowanych historią wojskowości. W roku szkolnym 2016/2017 tematyka Konkursu obejmowała historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1768 – 1864 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki (pieczęcie, odznaki i znaki honorowe) formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.

Najważniejszymi celami Konkursu i Olimpiady są: kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego; popularyzowanie wśród młodzieży tematyki historii wojskowości oraz wiedzy o losach żołnierza i dziejach oręża polskiego; budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów; kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi.

Zuzanna Ślepowrońska z kl. VI c otrzymała dyplom laureata konkursu oraz zaświadczenie potwierdzające uzyskany wynik - 87% poprawnych odpowiedzi na etapie wojewódzkim konkursu. Nasza uczennica znalazła się w gronie najlepszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa mazowieckiego.

Serdecznie Zuzi gratulujemy!!