Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opublikowano: wtorek, 31 maj 2016 18:04
Jacek Maliszewski

dzie patrona 2016 13 20160523 125339657523 maja w naszej szkole, jak co roku obchodziliśmy święto Patrona. Od wielu lat jest czczony ten dzień, gdyż 151 lat temu ks. gen. Stanisław Brzóska ze swoim adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim zostali straceni na sokołowskim rynku za udział w powstaniu styczniowym.

Uroczystość rozpoczęła akademia, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. W części artystycznej o tematyce patriotycznej brali udział uczniowie z kl. 5 a, 3 a, 3 b.

Następnie odbył się Konkurs wiedzy o Patronie dla klas piątych i szóstych. Zwyciężyli reprezentanci klasy 5 c. Na akademii ogłoszono również wyniki wcześniej ogłoszonych konkursów: plastycznego i poetyckiego pod wspólnym tytułem "Nasz Patron - ks. gen. Stanisław Brzóska". Spośród wielu prac, które wpłynęły do komisji konkursowych nagrodzono następujących uczniów:

  • w konkursie plastycznym
  1. miejsce Lubosz Wrzosek z kl. 1 b
  2. miejsce Oliwia Guzek z kl. 2 b
  3. miejsce Nikola Wilk z kl. 1 d
  • w konkursie poetyckim
  1. miejsce Oliwia Bogusz z kl. 3 b
  2. miejsce Emilia Łasek z kl. 3 a
  3. miejsce Kornelia Szurowska z kl. 4 a

Po akademii uczniowie klas 5 a, 6 a, 6 b, 6 c udali się pod pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski. Przybyły tu również władze miasta, przedstawiciele Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, przedstawiciele Nadleśnictwa Sokołow i Nadleśnictwa  Łuków. Złożono tu kwiaty i oddano hołd bohaterom naszego miasta.

W trakcie obchodów kolejnej rocznicy śmierci naszego Patrona odbyła się „IV Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski” na trasie Łuków–Siedlce–Sokołów Podlaski,  w której po raz kolejny brali udział uczniowie naszej szkoły. Bieg zakończono pod pomnikiem.

Następnie wszyscy zebrani udali się na mszę świętą w sokołowskiej konkatedrze.

Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w naszej szkole. Uczniowie, zaproszeni goście, zawodnicy biorący udział w sztafecie obejrzeli program artystyczny pt. "Różne oblicza miłości do ojczyzny". Mieli też okazję podziwiać prace dzieci poświęcone Patronowi. Uroczystości zakończono wspólnym posiłkiem.

To był kolejny, majowy, niezwykły dzień w naszej szkole i mieście.